rozmnožování a péče o králíčka 2.část

29. ledna 2008 v 20:42 | Luciiiska |  králíček
Mléko a mlezivo
Králičice má na břiše mléčné bradavky, na každé straně 3 - 5. Prvních několik dní má samice mlezivo, které je pro králíčata důležité. Nejvíce mléka má samička 21 - 28 dnů po porodu (což nelze přehlédnout), potom mléko postupně ztrácí. Vzhledem k tomu, že králičice musí vytvořit velké množství mléka, je v tomto období důležité kvalitní krmení (zvýšený přísun bílkovin) a dostatek vody. Mláďata se od matky odstavují ve věku 6 až 8 týdnů.

Krmení
Králičice kojí mláďata ve stoje. Mláďata si lehnou na záda pod ní. Nejčastěji je kojí v hnízdě, ale když jsou větší, může kojení probíhat i mimo hnízdo. Králíčí máma mnohdy olíže králíčata v oblasti konečníku v průběhu kojení, aby napomohla jejich vyprazdňování. (viz foto - autor: Petra Křížová).
Králičice kojí svá mláďata ze začátku jednou denně, většinou v noci, nenápadně. Kojení trvá od 2 do 5 minut maximálně a po zbytek dne je mimo hnízdo. Občas se může do hnízda jen tak nakouknout, zda je vše v pořádku, upravit chlupy a zase rychle odběhne. Králičice není jako slepice, která by seděla na hnízdě. Většinu času se o hnízdo moc nezajímá. Některé králičice hnízdo před cizími lidmi brání. Když lidem důvěřuje, tak je v pohodě. Přesto nedoporučujeme do hnízda hrabat a mladé prohlížet, brát do ruky, určitě ne první tři dny, králičice by to mohla brát jako hrubé porušení bezpečnosti hnízda a dokonce by mohla mladé i ušlapat. Pokud chceme zkontrolovat hnízdo, zda jsou mláďata živá a nakrmená, doporučujeme nenápadně fouknout do chlupů, popřípadě prstem opatrně odhrnout část chlupů a dotknout se králíčat. Nakrmené králíčata se zavrní a popřípadě hledají mámu, když nenajdou, zahrabou se a usnou. Při bližším zkoumání lze vidět velké kulaté napapané bříško. Nenakrmená králíčata nespí, nejsou pohromadě, kňučí a piští, hnízdo je neuspořádané, při bližším zkoumání mají propadlé bříška se scvrklou kůžičkou.


Někdy porod proběhne dobře, bez potřeby lidského zásahu a králičice se stará vzorně. Jindy je pomoc člověka potřeba, zvlášť když králičice zazmatkuje, neporodí mláďata do hnízda, ale všude možně. Je třeba přesunout ušáčky do hnízda a přikrýt chlupy. V takovém případě je třeba kontrolovat, jestli je krmí a stará se.


Jak poznat, jestli králičice o svá mláďata dostatečně pečuje?
Hnízdo je dobré zkontrolovat nejlépe bez přítomnosti samičky. Třeba jí nechat zatím proběhnout vedle v místnosti. Prohlédněte, jestli v hnízdě nejsou mrtvá králíčata. Ta odstraňte. Dále zkontrolujte, zda jsou nakrmená.

Pokud máte podezření, že králičice svoje mladé nekrmí, lze to řešit několika způsoby:
Například samičku do hnízda nalákat na dobrotu tak aby si stoupla nad hnízdo, případně mláďata podstrčit k cecíkům. Když se ušáčkové kontrolují, je dobré předtím králičici pohladit, aby člověk získal její pach na ruce.
Když je nejhůře, existují způsoby jak krmit králíčky uměle, ale je to dosti náročné. Další podrobnosti umělého krmení nalezete zde.

Kontrola hnízda nemusí proběhnout hned po porodu. Naopak je dobré nějakou dobu hnízdo nechat v klidu, nejlépe první 3 dny. Jestliže porod proběhl normálně do hnízda a vypadá to, že se králičice stará, může kontrola proběhnout za 1-2 dny. Jestliže je však důvodné podezření, že matka neví co s mláďaty a nedává jim pít, doporučuji zkontrolovat hnízdo dřív, než mláďata hlady a podchlazením uhynou.Jak poznat, zda králičice pochopila svoji mateřkou úlohu?
Alespoň jednou denně jde nachvilku za mláďaty a nakojí je. Před porodem a po něm natrhá do hnízda chlupy, aby králíčata byla v teple. Jestliže dáte králičici předem porodní budku (velmi se doporučuje), vzorná matka pravděpodobně zahrne vchod do porodní budky podestýlkou. Není to pravidlem. Ale když se tak stane, neznamená to nic špatného, naopak reaguje správně. Je to instinktivní záležitost, pravděpodobně z dob, kdy divocí králíci bydleli v zemních norách a chránili zahrabáním mláďata před predátory a chladem. (viz foto - zahrabaný vchod do porodní budky).

Je důležité, aby malí králíčci byli v teple. Tj. měli pod sebou dostatečně silnou vrstvu podestýlky (hobliny, jemná kukuřičná podestýlka apod) a sena. Oni totiž mají tendenci se zahrabávat směrem dolů. Mohli by se potom podhrabat na něco studeného (dno klece) a nastydnout. To je podstatné především v chladnějších částech roku. Když se nějaké slepé mládě vykulí z hnízda, je třeba ho tam co nejdříve vrátit, jinak by mohlo umřít podchlazením.

Čím krmit matku
Králičice by měla dostávat hodně různorodé stravy, zeleninu, směs zrní, dostatek vody. Protože jí může porod a kojení mláďat vyčerpat, je třeba, aby nabyla brzo sil. Proto není od věcí jí přidávat vitaminy klidně už před porodem (např. Vitamix). Je možné králičici po porodu nabídnout k pití vlažné mléko (nebude ho pít třeba hned ale za pár hodin) a když ho bude chtít pak pít, tak jí ho dávat po celou dobu co bude kojit, aby měla dost vápníku. U kojících samiček právě hrozí odvápnění organismu a díky tomu vážné problémy v nejhorším případě končící i úmrtím. Proto je třeba dbát na dostatečné množství vápníku, hlavně v podávaném krmivu (zelenina), pomůže i vápenná kostka atd.
Určení pohlaví králíčat
Protože králíčata pohlavně dospívají už ve třetím měsíci, je potřeba je v toto období rozdělit (samička je na oplodnění ještě příliš mladá - nejdřív v 7. měsíci - a navíc není vhodné připouštět sourozence - riziko genetických vad). Abyste věděli, jak králíčata správně rozdělit na samičky a samce, je potřeba správně určit pohlaví.

U dospělých králíků nebývá s určováním pohlaví takový problém, protože samci mají na první pohled patrná růžová varlata. U mláďat se určování pohlaví provádí takto:
Králíka otočte bříškem nahoru, nejlépe když spolupracují dva lidé. Nad řitním otvorem je pohlaví, po jehož obou stranách jemně prsty zatlačte. U samečka se vysune malý penis s kulatou špičkou. U samičky bude vidět jen štěrbina. Podrobnější info o rozeznání pohlaví najdete na stránce
Anatomie. Praktický příklad je také v albu od Pipinky.


__________________________________________


Je velice krásné mít doma samičku s hromadou malých chlupatých klubíček :) Je však třeba si předem zjistit, co taková péče o březí samičku obsahuje, být připravený na případné problémy s péčí o mláďata a taky mít alespoň přibližnou představu, co s mláďaty, až budou připravená na odstavení od matky. Pokud jste dočetli až sem a stále po králíčatech toužíte, tak směle do toho :)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Staňule Staňule | Web | 8. prosince 2009 v 13:18 | Reagovat

ale to je zkopčený holka...

2 terka terka | 3. března 2010 v 17:06 | Reagovat

ahoj narodila se nám králíčátka ale ona se vůbec o ne nestara myslím samice dáváme jim umělou výživu sunar do injekční stříkačky hodně se o ně bojíme

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama