rozmnožování a péče o králíčka 1.část

29. ledna 2008 v 20:41 | Luciiiska

Rozmnožování a péče

Na této stránce bychom vám rádi přiblížili rozmnožování králíčků, březost, porod a následnou péči o mláďátka.

Králíčí námluvy
Tomuhle všemu předchází seznámení samečka se samičkou. Vzájemné očuchávání a seznamování probíhá libovolně dlouhou dobu, záleží vždycky na konkrétních králíčkách, jaké mají představy o partnerovi atd. I mezi králíčky existuje králičí láska a vzájemné sympatie (nebo taky nesympatie). Většinou záleží na samičce, zda se jí sameček líbí a je ochotná se s ním spářit. Když je jí sameček nesympatický, uhýbá mu, popřípadě je na něj agresivní a k páření nedojde. Aby došlo k oplodnění, je potřeba, aby samička zvedla dostatečně ocásek nahoru. K samotnému aktu je potřeba určitý čas, od několika sekund po několik minut, vše je individuální. Konec aktu lze poznat tak, že sameček mírně zachrochtá nebo zavrčí a svalí se ze samičky jako pytel brambor.


Příprava před březostí
Protože má králičice dvojitou dělohu, může nastat dodatečné oplodnění v průběhu březosti a mláďata se pak narodí v různém časovém odstupu, proto se nedoporučuje, aby cca po týdnu samici samec znovu nakryl. Pro kontrolu březosti se samice sice znovu dává k samci, protože březí samice samce ve své blízkosti nesnese, je na něj zlá a agresivní, ale je třeba dávat pozor, aby i přes její protesty na ni samec neskákal. Pokud se zabřeznutí nepovedlo, samice před samcem neutíká, naopak - pokud má říji - spolupracuje. Při připouštění dáváme samici k samci z důvodu obrany teritoria a pocitu bezpečnosti samičky. Samička by nemusela libě nést samce ve svém teritoriu a mohlo by jí narušit pocit bezpečí pro hnízdění.
Před připouštěním je doporučováno, aby králičice dostala kůru proti kokcidioze (sulfadimidin - dávkování 1 pol. lžíce na 1 litr vody; nebo pár kapek jablečného octa do mističky nebo pítka jako prevenci).

Je doporučování, aby samec byl stejně velký nebo menší než samička. Větší samci by mohli zplodit větší mláďata a samička by mohla mít problémy při porodu.


Březost
Březost králice trvá od 28 do 35 dne, nejběžněji rodí 31. den, při menším počtu mláďat trvá březost déle, např. 33 dnů. Samice se po dobu březosti často povahově mění - některé jsou více přítulné, jejich divoká povaha se trochu zklidní. Ale vyznačují se i náladovostí a pokud zrovna chtějí odpočívat, dávají to výrazněji najevo. Po většinu času se připravují na porod např. zvýšenou konzumací jídla (získávání potřebných živin), dále pak sháněním materiálu na tvorbu hnízda a také bezpečné místo pro hnízdo. Stává se, že králice má dojem, že místo, které jste jí určili k porodu, není pro ni dost bezpečné a má tendenci stavět hnízdo jinde. Většinou je lepší ji nechat, ať sama zvolí místo, násilným přesunováním částečně utvořeného hnízda se králice může značně vystresovat. Samička často volí místo jiné než je její, kde má své jídlo a záchůdek - geneticky zakódovaná opatrnost před předátory - k hnízdu by neměly vést žádné stopy. Den před porodem se stává, že králičice přestane jíst.

V době březosti je možno samicím přidávat do zrní trošičku lněného semínka. Podle některých chovatelů je pak porod lehčí. Tři čtvrtiny hmotnosti plodu přiroste až ve 4. týdnu březosti. Od 18. dne březosti je možno při určitých zkušenostech nahmatat uzlovitá zduření - budoucí králíčí miminka. Pro králíčata v době růstu jsou ku prospěchu pampeliškové listy, protože obsahují vápník, důležitý pro růst kostí. Nejintenzivněji se kosti vyvíjejí ve 4-6 měsíci (zvýšená potřeba vápníku, fosforu, vitaminu D).
Přípravy před porodem
Těhotnou králičici je lepší nezvedat, aby se neublížilo králíčkům v břiše. Určitě by králičice měla zhruba týden před porodem dostat porodní budku.
Týden před porodem většinou králičice ve zvýšené míře hrabe, má potřebu všechno kousat, trhat, schánět materiál na stavbu hnízda. Pokud jí nic vhodného nenabídnete, hrozí, že vám doma mnoho věcí zničí. Materiál na stavbu hnízda mají králičice tendenci trhat a hrabat taky protože zkouší, zda je vhodný na použití do hnízda. Zda bude pro králičata pohodlný a bude dostatečně tepelně izolovat. Je dobré králičici vyhovět a případný materiál jí poskytovat (jako například pytel sena v blízkosti porodní budky, staré čistě vyprané hadříky, natrhané ubrousky nebo papírové kapesníčky atd.)

Příklad: může se použít i velká krabice. My jsme dali krabici od monitoru, do které jsme vystřihli kousek nad zemí vchod, dali do ní spoustu podestýlky a sena, aby si měla králičice z čeho stavět hnízdo. Tu velkou krabici jsme připojili ke králíkárně, čímž se jí rozšířil prostor uvnitř. Měla pak pocit, že jsou mláďata v bezpečí, jako v noře. V krabici byla tma a vedl tam jen menší vchod, tak akorát na projití králičice.


Porod
Některé králice dostaví svoje hnízdo až těsně před porodem. Následně natrhají do hnízda chlupy a porodí do něj své mladé. Olíže je a očuchá, zjistí, zda jsou všechny živé (mrtvé mláďata se snaží z hnízda odstranit - vytáhnout ven nebo pozřít). Hnízdo upraví zvrchu chlupy a zahrabe, sama odchází opodál si odpočinout a pozorovat hnízdo z dálky. Po porodu je králice velice žíznivá, je dobré mít pro ni nachystán dostatek vody. Po chvíli nabere síly a začne jíst.

Případné problémy:
Vlivem stresu (hluk, žízeň, špatné zacházení, zvedání) nebo vlivem špatné výživy (nedostatek bílkovin a minerálů) mohou samice požírat po narození svá mláďata. Je složité určit přesnou příčinu. Někdy se stává, že se králíčci narodí už mrtví, králičice se je snaží odstranit z hnízda buď odtažením nebo požíráním. Radíme mrtvé králíčátka po porodu až králičice opustí hnízdo sami odstranit.
Často se bohužel stává, že první porod zkončí fiaskem - úmrtím mláďat z příčiny udušení při porodu, roztahání mláďat po pokoji z důvodu silné nervozity a stresu samičky, odmítnutí živých mláďat po porodu, agrese vůči nim .. Tohle se občas stává při prvních porodech a je potřeba s tím počítat. Zvlášť, když je samička hodně mladá, první porody nedopadají dobře.
Březí králice se nedoporučuje očkovat, cestovat s nimi a vystavovat jinému dalšímu stresu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama